२९ जेष्ठ २०७८, शनिबार   |  June 12, 2021
advertisement of bishwo khabr
Tika Gurung

पूर्व प्रधानमन्त्री र दलका प्रमुखले भने, ‘संविधान र लोकतन्त्र मासिने खतरा’

Sabhamukha Agni sapkota meeting

काठमाडौं। विपक्षी गठबन्धनमा आबद्धसहित विभिन्न दलका प्रमुख तथा पूर्व प्रधानमन्त्रीले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले एकपछि अर्को गल्ती गर्दै संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रलाई नै धरापमा पारेको बताएका छन् ।

सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले प्रतिनिधिसभा विघटनपछि उत्पन्न परिस्थितिबारे छलफल गर्न शुक्रबार संसद् भवन बानेश्वरमा आयोजना गरेको सर्वदलीय छलफलमा नेताहरूले ओलीका कारण उत्पन्न परिस्थितिविरुद्ध एकजुट भएर लोकतन्त्र र संविधानको रक्षा गर्न जरुरी रहेको निष्कर्ष सुनाए ।

प्रतिनिधिसभा विघटनसम्बन्धी मुद्दा सर्वोच्च अदालतमा विचाराधीन रहेको अवस्थामा सभामुख सापकोटाले यो छलफल आयोजना गरेका हुन् । छलफलमा सभामुखले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई आमन्त्रण गरे पनि सहभागी भएनन् । त्यस्तै सत्तारूढ गठबन्धनमा सामेल भएको जसपा अध्यक्ष महन्थ ठाकुर पनि अनुपस्थित थिए ।

बैठकमा सभामुख सापकोटाले कार्यपालिका, न्यायपालिका र व्यवस्थापिकलाई कसरी सन्तुलित र जीवन्त राख्न सकिन्छ भन्दै यसमा अफ्नो भूमिकाका विषयमा सुझाव दिन आग्रह गरे । सभामुख सापकोटाले दुई साताअघि पूर्व सभामुखहरू र कानुन व्यवसायीसँग छलफल गरेको जानकारी गराए । सोही क्रमलाई जोड्दै पार्टीका शीर्ष नेतृत्व र पूर्व प्रधानमन्त्रीहरूसँग छलफल गरेका हुन् ।

छलफलमा उपस्थितमध्ये पूर्वप्रधानमन्त्री र विपक्षी गठबन्धनका नेताहरूले राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले संविधान मिचेको, बहुमत गुमाएपछि पनि ओली पदमा बसेर जथाभावी गरिरहेको, अध्यादेशबाट देश चलाउन खोजेको, संविधान, ऐन, विधि र प्रक्रिया मिचेर ध्वस्त बनाएको र राज्यका संरचनालाई पंगु बनाएको धारणा राखेका छन् । शीर्ष नेताहरूले व्यवस्था मात्र नभएर मुलुक नै संकटमा पर्ने खतरा रहेको धारणा राखे । उनीहरूले प्रधानमन्त्री ओलीले कोभिड नियन्त्रणमा बेवास्ता गरेको र चुरे दोहन गरेर तराई–मधेसलाई मरुभूमि बनाउन खोजेको बताए ।

पूर्व प्रधानमन्त्री तथा कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवा, पूर्व प्रधानमन्त्री एवं माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल, पूर्वप्रधानमन्त्री तथा एमालेका शीर्ष नेताहरू झलनाथ खनाल र माधवकुमार नेपाल, पूर्व प्रधानमन्त्री एवं जनता समाजवादी पार्टी ९जसपा० संघीय परिषद्का अध्यक्ष बाबुराम भट्टराई र जसपा अध्यक्ष उपेन्द्र यादवले प्रधानमन्त्री ओलीको स्वेच्छाचारीका कारण मुलुकको राजनीति गलत दिशातर्फ गएको धारणा राखे ।

बैठकमा देउवाले संविधानमा हुँदै नभएको प्रावधानमा टेकेर राष्ट्रपति भण्डारीले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर कानुनको धज्जी उडाएको बताए । उनले संकटको घडीमा सबै दल एक भएर अघि बढ्नुपर्ने उनको भनाइ थियो । अदालतले न्याय दिने र यसबाट संविधानको रक्षा हुने उनले बताए । उनले भने, ‘शासन व्यवस्था मात्र होइन, मुलुक नै संकटमा पर्ने अवस्था आएको छ ।’

पूर्व प्रधानमन्त्री तथा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष दाहालले कोभिड संक्रमणको मौका छोपेर ओलीले लोकतन्त्रको हुर्मत लिएको बताए । ओलीले रहस्यमय ढंगले राति २ बजे प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर विधि र लोकतन्त्रको उपहास गरेको उनले बताए ।
एकपछि अर्को अध्यादेश जारी गरेको र चुरे दोहनमा संलग्न भएको उनले आरोप लगाए । उनले निरंकुशतन्त्रविरुद्ध विजय प्राप्त गर्न अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग जरुरी रहेको बताए । मुलुकको अवस्था ज्यादै चुनौतीपूर्ण रहेकाले राजनीतिक दलहरू मात्र होइन, सबै तह र तप्काका नागरिकसम्म यसको प्रतिवादमा उत्रनुपर्ने अवस्था आएको उनको भनाइ थियो ।

भर्चुअल माध्यमबाट बैठकमा मन्तव्य राखेका पूर्वप्रधानमन्त्री खनालले दुई तिहाइको प्रधानमन्त्री ओलीको विनाशकाले विपरीत बुद्धिले मुलुकमा संकट निम्तिएको बताए । उनले प्रधानमन्त्रीले पटक–पटक मन्त्रीमण्डल पुनर्गठन र प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर अस्थिरता निम्त्याएको जनाए । उनले कोभिडका कारण गाउँ आक्रान्त भएको चर्चा गर्दै ओलीलाई त्यसको सूचना नभएको दाबी गरे । प्रतिनिधिसभा मरेको नभई कोमामा रहेको र यो अवस्थामा प्रतिपक्ष एक हुनुपर्ने उनले बताए ।

पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालले संघर्ष गरेर ल्याएको लोकतन्त्र गुम्न नदिने बताए । उनले संघर्ष गरेका नेताहरू जिउँदै रहेको चर्चा गर्दै कसैको लहडमा संविधान मिच्न नपाइने बताए । कोभिड नभएको अवस्था भए जनता पुस ५ को भन्दा पनि बढी संख्यामा सडकमा आउने दाबी गर्दै उनले ओलीको असंवैधानिक कदमविरुद्ध सबैले थाहा पाउने गरी आवाज उठाउनुपर्ने जनाए ।

उनले न्यायालयले संविधानको रक्षा गर्ने विश्वास व्यक्त गर्दै मुलुकमा भ्रष्टाचार व्याप्त भएको बताए । आफू प्रधानमन्त्री हुँदा चुरे संरक्षणको योजना ल्याएको प्रसंग जोड्दै उनले अहिलेको गिट्टी, ढुंगा बेच्ने योजनाले तराई मरुभूमि हुने दाबी गरे । उनले भने, ‘गिट्टी, ढुंगा निकासीको योजना दलाल पुँजीपतिलाई फाइदा पुग्ने गरी ल्याइएको हो ।’

सञ्चारकर्मीसँग कुरा गर्दै पूर्वप्रधानमन्त्री भट्टराईले ओलीका कारण व्यवस्था नै संकटमा परेको बताए । निर्वाचन हुने अवस्था नभएको र संसद् पनि विघटन भएको अवस्थामा मुलुकमा राजनीति भ्याकुम खडा हुने उनले जनाए ।

‘यो व्यवस्था नै ठीक छैन भने जस्तो बनाउन खोजिएको छ,’ उनले भने । आफू संविधानसभा विघटन हुँदा ९ महिनासम्म प्रधानमन्त्री भएको स्मरण गर्दै उनले त्यतिबेला मन्त्रिपरिषद् विस्तार नगरेको बताए । ओलीले निर्वाचन नगराउने प्रपञ्च रचेको उनको भनाइ थियो । संघीय गणतन्त्र मन नपराउनेहरूले बाह्य शक्ति समेतको सहयोगमा संविधान र गणतन्त्र नै उल्ट्याइदिने खेल भइरहेको उनले बताए । उनले सभामुखले अदालतमा विचाराधीन विषयमा छलफल गराउन पाउने दाबी गर्दै भने, ‘निर्णय आएपछि मान्दिनँ भन्न पाइएन ।’

कार्यपालिका, व्यवस्थापिका र न्यायपालिकामध्ये सबैभन्दा माथि व्यवस्थापिका भएको चर्चा गर्दै भट्टराईले सभामुखले गरेको पहल उचित रहेको बताए । यसअघि उनले बैठकमा बोल्दै ५ दलीय एकता कायम राखेर लोकतन्त्रको रक्षाका लागि लड्नुपर्ने बताएका थिए । प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापना भए पनि, नभए पनि कसरी अघि बढ्ने रणनीति बनाउन जरुरी भएको जनाए । ‘७० वर्ष लडेर ल्याएको लोकतन्त्र र संविधान खतरामा परेको छ,’ उनले भने ।

जसपा अध्यक्ष यादवले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेर संविधानमाथि पटक–पटक प्रहार गरेको बताए । उनले न्यायालयलाई समेत सरकारले अनुचित प्रभाव पार्न खोजेको उल्लेख गरे । उनले गणतन्त्र बचाउन ५ पार्टीको एलायन्स कायम हुनुपर्ने बताए । बैठकपछि सञ्चारकर्मीसँग कुरा गर्दै अध्यक्ष यादवले प्रधानमन्त्री ओलीको कदमा राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले समेत साथ दिएको बताए ।

१ सय ४९ जना सांसदको हस्ताक्षर गरेर देउवालाई प्रधानमन्त्रीमा नियुक्ति गर्न दिएको दाबीलाई उपेक्षा गर्दै प्रतिनिधिसभा भंग गरेको जनाउँदै उनले भने, ‘यो अत्यन्तै असंवैधानिक र गलत भएको छ ।’ उनले सर्वोच्च अदालतले न्याय दिने विश्वास रहेको बताए । उनले सभामुखलाई लोकतन्त्रलाई बचाउन आफूहरू संघर्ष गर्न तयार रहेको सुझाव दिएको बताए ।

राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीका नेता दीपक बोहराले अदालतमा भएको विषयमा धेरै छलफल नगर्न सुझाएका थिए । उनले कोरोनाविरुद्धको खोप लगाउने विषयलाई प्राथमिकतामा पार्नुपर्ने बताए ।

नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सांसद प्रेम सुवालले व्यवस्था नै अस्थिर भएको सन्दर्भमा दलहरू गम्भीर हुनुपर्ने बताए । उनले चुरे दोहनका सम्बन्धमा विस्तृत अध्ययन हुनुपर्ने बताए । कान्तिपुर दैनिकबाट

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

175947743 636850780512448 4985046120171052420 n