२ असार २०७८, बुधबार   |  June 16, 2021
advertisement of bishwo khabr
Tika Gurung

माधव नेपाललाई कार्यकर्ताको खुलापत्र– कमरेड तपाईंसँग सती जान सकिँदैन

माधव नेपाललाई कार्यकर्ताको खुलापत्र– कमरेड तपाईंसँग सती जान सकिँदैन


आदरणीय माधव कमरेड,
अभिवादन ।

माधव नेपाल, तपाईंलाई सिपी मैनाली पथ प्यारो लाग्दैछ । पहिला सिपी मैनालीहरुलाई लखेट्नु भएको तपाईंले अहिले आफैँ त्यहि बाटो पछ्याउँदै हुनुहुन्छ । तपाईंलाई स्मरण नै छ होला, पार्टी विभाजन गर्दा सिपी मैनालीले ५० प्रतिशत हाराहारी लिएर पार्टी टुक्रा पारेका थिए, तर त्यसको परिणाम आज मैनालीहरुलाई गुगलबाट खोज्नु पर्ने अवस्था छ । नेपाली समाजमा खोज्नुपर्ने अवस्था छ ।

माओवादीबाट छुट्टिएर गएका मोहन बैद्य, बाबुराम, विप्लबहरुको अवस्था हेर्नुस् , आज कस्तो छ । काङ्ग्रेस भित्र शेर बहादुर देउवा छुट्टिएर जाँदा कुन हालतमा पुगेका थिए, जानकार नै हुनुहुन्छ । तपार्इंसँग त कति नै छ र रु

केही आशा गरिएका नेताहरु तपाईंसँग थिए, तपाईं लगायत । सहि निर्णय लिनुहुन्थ्यो भने आशा थियो । सन्किको भरमा, आग्रह पूर्वाग्रह राखी निर्णय गर्नुभयो, पक्कै इतिहासले सबक दिने नै छ । सौताको रिसले श्रीमानको ओछ्यानमा पिसाब फेरे जस्तो नगर्नु पर्ने थियो, भयो त्यही । देखाइदिन्छु भनेर अगाडि बढ्नु भयो, देखाइदिने होइन, आफैँ देख्नु हुनेछ ।

यसर्थ, तपाईं लगायत कमरेडहरु, तपाईंहरु पार्टी विभाजन गर्ने बाटोमा जानुभयो । भूगोलमा भेटिने त त्यस्तै हो, गुगलमासम्म भेटिनु हुन्छ होला । छुट्टीएर जानेहरु सिपी मैनाली जस्तै हुनेछन् । हिजो सिपी मैनालीले पनि ठूलो समूह लिएर गएका थिए, तर निर्वाचनले वास्तविकता देखाइदियो । हुन त तपाईं निर्वाचन भनेपछि तिरिक्क मुतिहाल्ने मान्छे न हो । तपाईसँग त त्यति पनि छैन, जति त्यो बेला सिपी मैनालीसँग थिए ।

तपाईले सोच्नु भयो होला । म जस्ता हजारौं कार्यकर्ताहरु तपाईं जहाँ, त्यहाँ त्यहाँ पछि लागेर आउनेछन् भनेर । यदि त्यसो हो भने त्यो तपाईंको भ्रम हो । हामीलाई एमाले भन्न सिकायौं, सूर्यमा भोट माग्न र हाल्न सिकायौं । जबजको आदर्श र मूलबाटो सिकायौं ।
एमालेले ‘सुखी नेपाली र समृद्ध नेपालको अभियानमा सरिक गरायो । यी कुराहरुसँग यति लभ परिसकेछ कि हिजो तपाईंको साथमा उभिँदै गर्दा आई लभ यु केपी बा भन्न नसकेको म जस्तै कार्यकर्ताले आज तपाईंकै कारण आई लभ यु केपी बा, भन्न बाध्य भएका छौं ।

तपाईं शेरबहादुर देउवाको पुच्छर हुन तयार हुनुभयो । तर, तपाईंले सिकाएको आदर्शहरुले हामीलाई शेर बहादुरहरुको झोला बोक्ने हिम्मत पनि आउँदैन । तपाई प्रचण्डको सबै कुराको साक्षी बन्न तयार हुनुभयो । तर, हामी प्रचण्डपथतिर सिधा हेर्न पनि सक्दैनौं । किनकि मानसपटलमा अझै याद ताजा छ, प्रचण्डका लठेउराहरुले टाउको फुटाएको, हात खुट्टा बाँचेको, कतिको ज्यान लिएको त कतिको सिन्दुर पुच्छिएको । त्यतिमात्र हैन चुनावमा बन्दी बनाएको त कहिल्यै भुल्नै सकिँदैन ।

त्यसैले अलिकति पनि आशा नराख्नुस् म जस्ता कार्यकर्ता अब पनि तपाईंकै पछि लाग्नेछन् भनेर । त्यो आश राख्नुभयो भने त्यो तपाईंको भ्रम हुनेछ । तपाईं र झलनाथ खानलको त यतिकै पनि रिटायर्ड लाईफ हो, राजनीतिबाट अन्त्य हुँदा पनि फरक पर्दैन ।
तर तपाईहरुसँगै हिडेँका ती भीम रावल, सुरेन्द्र पाण्डे, घनश्याम भुषाल, विरोध खतिवडा र रामकुमारी झाँक्रीहरुको राजनीतिक भविष्य पनि अन्यौल बनाईदिनु भएको छ । पाप लाग्नेछ, तपाईलाई । आँशु झर्नेछ सम्झेर तपाईसँगै पछि लागेका ती प्रिय नेताहरुलाई ।

यो पनि माधवकुमार नेपालको दुस्साहस स् एमालेको लोगो छातिमा टाँसेर कसरी गर्ने सके अन्तर्घात रु
अझैं केही बिग्रेको छैन । आत्म समीक्षा गरे सबै गल्ति स्विकार गरेर एमालेसँग माफ माग्नुहोस् । केपी ओली घर मूली हुनुहुन्छ । विशाल हृदय छ उनीसँग, पक्कै माफ गर्नुहुनेछ । अन्यथा तपार्इंहरुको राजनीतिक करिअरको अन्त्य पक्कै हुनेछ ।

कसले कुन पद पायो, पाएन त्यो बिषय सामान्य कार्यकर्तालाई कुनै मतलब छैन । महाधिवेशनबाट हारेर पनि हाताहाती अध्यक्ष बन्न खोज्नु तपाइंको भूल थियो । हामी त मात्र नेकपा एमाले र सूर्य चिन्हको मतलब राख्छौं । हिजो तपाईंले १५ बर्ष नेतृत्व गरेकै हो ।

त्यति बेलाको अवस्था र आज केपी ओलीले गर्नु भएको नेतृत्व दाँज्दा पनि हामीलाई तपाईप्रति लाज लाग्छ । केपी शर्मा ओलीले लामो समय पार्टी भित्रै बसेर संघर्ष नगर्नु भएको भए आज न त पार्टी अध्यक्ष बन्न सक्नु हुन्थ्यो न त प्रधानमन्त्री नै बन्न सक्नु हुन्थ्यो । उहाँको संघर्ष र बहुमतलाई तपाईले बिर्सनु भयो ।

पद अस्थायी बिषय हो, पार्टी प्रमुख कुरा हो । यसर्थ एकताको अभियानमा लाग्नु पर्ने तपाईं पार्टी छोड्न तयार भएर जानुभयो । एमालेले तपाईलाई कारबाही गरेर निलम्बन गरेको विषय गौण हो । त्यो बाध्यकारी अवस्थामा पुराउने तपाई स्वयं जिम्मेवार हुनुहुन्छ र त्यो मूख्य कुरा हो । अब एमालेको श्राप तपाईंलाई लाग्नेछ । म जस्तै हजारौं कार्यकताको पाप तपाईंलाई लाग्नेछ । बाँकी तपाईंकै मर्जी, रामराम भन्न सकिन्छ काँध हाल्न सकिँदैन ।

प्रेम खड्का

आम कार्यकर्ता पार्टी एकताको पक्षमा हुँदा हुँदै तपाईले गल्ती गर्नुभयो । पार्टी एकताको पक्षमा लाग्नु पर्ने तपार्इं लाखौं कार्यकर्ताको विश्वासलाई तिलाञ्जली दिएर एमालेलाई आगो लगाउने प्रयास गरेर अन्तै लाग्नुभयो । खैर, त्यसले एमालेलाई थोरै असर होला, तर आत्मबल बढ्नेछ । विकार चिजहरु फालेको महसुश गर्दै एमोले निरन्तर अघि बढ्नेछ । म जस्तै लाखौं कार्यकता एकवद्ध भएर एमालेको झण्डामुनि बस्नेछौं ।

तपाईंहरुलाई पद, शक्ति चाहिएको छ, तर कार्यकर्तालाई पार्टी ठूलो र प्रतिपक्षसँग लड्न सक्ने मजबुत शक्ति चाहिएको थियो । तपाईंले त्यसलाई बुझ्न सक्नुभएन, तपाईंको राजनीतिक जीवनको अन्त्यमा म जस्ता हामी अबका दिनमा केवल दर्शक बन्न सक्नेछौं । सारथी र सहयोगी बन्ने छैन । तपाईंको पक्षमा उभिन नसकेकोमा एकरत्ति पनि दुःख छैन, बरु खुशी मिलेको छ ।

नेकपा एमाले जिन्दावाद । सूर्य चिन्ह जिन्दावाद । जनताको बहुदलीय जनवाद–जिन्दावाद ।

उही तपाईंको हिजोको प्रिय कार्यकर्ता

प्रेम खड्का
अनेरास्वविवयु, केन्द्रीय कमिटी सचिवालय सदस्य

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

175947743 636850780512448 4985046120171052420 n