२९ जेष्ठ २०७८, शनिबार   |  June 12, 2021
advertisement of bishwo khabr
Tika Gurung

आत्मबल बढाउन सङ्क्रमितका घरघरमा स्वास्थ्यकर्मीसहित नगरप्रमुख

p

कोरोना सङ्क्रमण भएर होमआइसोलेशनमा बसेकाहरूको हौसला बढाउन कैलालीको घोडाघोडी नगरपालिकाका प्रमुख ममताप्रसाद चौधरी स्वास्थ्यकर्मीको टोलीसहित सङ्क्रमितका घरघरमा पुगेपछि आफूहरूमा सकारात्मक ऊर्जा आएको सङ्क्रमितहरूले बताएका छन् । कोरोना सङ्क्रमणको दोस्रो चरणका कारण प्रभावित बनेको कैलालीमा सङ्क्रमणको दर केही घटे पनि रोकिन सकेको छैन भने मृत्युको क्रम घटेको छैन । सक्रिय सङ्क्रमित होमआइसोलेशनमा बस्दा अपनाउनुपर्ने स्वास्थ्य सुरक्षा मापदण्ड, ध्यान दिनुपर्ने खानपिनको जानकारी तथा औषधि भए÷नभएकोलगायतका विषयमा जानकारी दिनुका साथै सङ्क्रमण देखिएर होमआइसोलेशनमा बसिरहेकाको आत्मबल बढाउन आफूहरू सङ्क्रमितकै घरसम्म पुगेको नगरप्रमुख चौधरीले जानकारी दिनुभयो । सङ्क्रमण देखिइसकेपछि घरमै होमआइसोलेशनमा बसिरहँदा अनेक किसिमका कुरा मनमा खेल्ने तथा डर पैदा हुने भएका कारण त्यस किसिमका तनाव नलिई स्वास्थ्यमा ध्यान दिन अनुरोध गर्न तथा जानकारी दिन जाँदा सङ्क्रमितमा सकारात्मक सन्देश गएको नगरप्रमुख चौधरीले बताउनुभयो । “केही सङ्क्रमितलाई पालिकामा आवश्यक मात्रामा अक्सिजन नभएकाले स्वास्थ्यमा बढी समस्या देखिँदा गाह्रो हुन्छ भन्ने चिन्ता रहेछ, हामीले पालिकाले सञ्चालन गरेको अस्थायी कोरोना अस्पतालमा पर्याप्त मात्रामा अक्सिजन, स्वास्थ्यकर्मीको व्यवस्था रहेको जानकारी दिँदै अलि समस्या देखिए सम्पर्क अनुरोध ग¥यौँ, यसले पनि सङ्क्रमितमा ऊर्जा थपिएको महसुस भएको छ”, नगरप्रमुख चौधरीले भन्नुभयो । स्वास्थ्यकर्मीको टोलीसहित आफ्नो घरमा नगरप्रमुख आउँदा आफूहरूमा ऊर्जा थपिएको घोडाघोडी नगरपालिका–१० का एक सङ्क्रमितले बताउनुभयो । “गाउँघरमै धेरै जनाको ज्यान लिइसकेको महामारीका रूपमा फैलिएको कोरोना सङ्क्रमण आफूलाई देखिँदा म निकै तनावमा थिएँ तर आज उहाँहरु आएर स्वास्थ्योपचारका लागि चिकित्सकदेखि अक्सिजनसम्म आफ्नै पालिकामा भएको र समस्या परे खबर गर्न अनुरोध गरेपछि केही चिन्ता र तनाव घटेको छ”, उहाँले भन्नुभयो । सङ्क्रमितसँगको भेटसँगै स्थानीय बासिन्दालाई कोरोना सङ्क्रमणबाट सुरक्षित रहन भीडभाड हुने गतिविधि नगर्न, अनिवार्य मास्कको प्रयोग गर्न, सरसफाइमा ध्यान दिन आग्रह गर्दै आएको नगरपालिकाका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख कैलाश रावतले बताउनुभयो । स्वास्थ्यको विषयमा जानकार नहुँदा मानवीय क्षतिसमेत हुने गरेकाले सङ्क्रमितको स्वास्थ्य स्थिति बुझ्न सङ्क्रमितको घरदैलोमा पुगेको उहाँको भनाइ थियो । हालसम्म नयाँ भेरियन्टको दोस्रो लहरको कोरोना भाइरसबाट घोडाघोडी नगरपालिकामा १०५ सक्रिय कोरोना सङ्क्रमित होमआइसोलेशनमा बस्दै आएको, अस्थायी कोरोना अस्पतालमा अहिले चार जनाको उपचार भइरहेको, अहिलेसम्म ८५ जना निको भइसक्नुभएको तथा सङ्क्रमणबाट २० जनाको मृत्यु भएको स्वास्थ्य शाखा प्रमुख रावतले जानकारी दिनुभयो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

175947743 636850780512448 4985046120171052420 n